Neděle strávená s dětmi z dětského domova

V loňském roce nasbírali zaměstnanci MIBA Fibertec Štětí 6 000,- Kč, které jsme předali do dětského domova v Dubé – Deštné.

Při předávání nám paní ředitelka povyprávěla o místních dětech, provedla nás po domově a nás jejich osud chytil za srdce…
S kolegy z našeho Fibertecu jsme se tedy rozhodli zpestřit nedělní odpoledne dětem z tohoto dětského domova v Dubé – Deštné. Museli jsme počkat na pěkné letní počasí a vymysleli jsme akci, kdy si děti budou detektorem kovů hledat poklady.

Nadšený „hledač pokladů“ Vašek Válek se svým synem Ondrou a s kamarádem Láďou, který je také nadšeným hledačem, byli tak hodní a na tuto akci vzali svoje detektory. Naši kolegové přinesli svoje starší šperky nebo bižuterii, tedy nějaké prstýnky, náramky, řetízky se srdíčky nebo čtyřlístky pro holky a drsňácké prsteny pro kluky. Všechny tyto šperky se rozdělily na chlapecké a holčičí hromádky – „poklady“. Vašek s Láďou přidali opravdové staré mince (třeba krejcary z 18. století) a také různé platné mince z evropských zemí a zakopali jsme je do vyznačeného prostoru, který jsme si za pomoci strejdy Pavla z první rodinky, připravili už v pátek odpoledne. Dětí bylo 36 a my jsme měli připraveno 36 „pokladů“

Vašek s Láďou si vzali starší kluky a děvčata a já s Ondrou jsme si vzali na starost malé děti. Nadšení děti bylo opravdu veliké a hodné tety z domova nám musely pomáhat hlídat děti, aby nevyhrábavaly ještě nenalezené věci, protože každý chtěl rychle také svoji starou minci a prstýnek. Když si všechny děti našly svoje zakopané cennosti, tak Vašek měl připraveno ještě jedno překvapení. Kluci i děvčata školního věku si mohli v časovém rozmezí 3 minut po celé louce zkusit najít veliký poklad, ve kterém byly náramky, řetízky, prstýnky a více mincí. Tyto větší poklady jsme měli tři a děti je samozřejmě našly všechny, byly zakopány ve velkém prostoru a děti musely hledat opravdu rychle. Když v časovém limitu poklad nenašly, tak mělo možnost hledat další dítě.

Na konci takto stráveného odpoledne jsme si s dětmi upekli na ohýnku buřty a my jsme se s kolegy s radostí dívali na ty nadšené děti, které si ukazovaly, co našly.

Došlo také k výměnným obchodům Já jsem byla u situace, kdy se mi klučina chlubil, že našel srdíčko na řetízku a že ho radši vyměnil „se ségrou“ za řetízek s nápisem LOVE Součástí odpoledne byla i ukázka s výkladem od našich detektorářů, kteří dětem ukázali, co minulosti našli různě po naší republice zakopané. Stolek byl obalený dětmi, které si chtěly každou věc vzít do ruky a měly spousty otázek „co to je“, „kde jste to našli“ a „jak je to staré“.


Kolegové z Fibertecu našli také doma velké množství oblečení po svých dětech, které poslouží i nadále dětem z dětského domova. Myslíme si, že jsme vytvořili pěknou tradici, ve které budeme určitě pokračovat.
Bylo krásné vyčarovat dětem úsměv na tváři, a to pouze věnováním našeho času …

Eva Červinková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *